FIFA World Cup 2018 Schedule (FIFA 2018 Fixtures)

FIFA World Cup 2018 is going to start with in couple of weeks. Football players will go to take their opportunity to show them best in Russia from June 14 to July 15 for this highest prize game. FIFA World Cup 2018 Match Summary: Complete fixtures of World Cup 2018 First-round matches: 14th to 28th June 2018 Round of 16 Matches: 30th to 3rd July 2018 Quarter Final Dates: 6th to 7th July 2018 FIFA World Cup Semi Final matches: 10th and 11th July 2018 Losers final: 14th July 2018 World Cup Russia Final 2018: 15th July 2018 World Cup 2018 Groups and Teams All Groups and Teams for Russia World cup 2018:
Groups Teams
Group A Russia, Saudi Arabia, Egypt, Uruguay
Group B Portugal, Spain, Morocco, Iran
Group C France, Australia, Peru, Denmark
Group D Argentina, Iceland, Croatia, Nigeria
Group E Brazil, Switzerland, Costa Rica, Serbia
Group F Germany, Mexico, Sweden, South Korea
Group G Belgium, Panama, Tunisia, England
Group H Poland, Senegal, Colombia, Japan
Or Group A: Russia, Uruguay, Egypt, Saudi Arabia Group B: Portugal, Spain, Iran, Morocco Group C: France, Peru, Denmark, Australia Group D: Argentina, Croatia, Iceland, Nigeria Group E: Brazil, Switzerland, Costa Rica, Serbia Group F: Germany, Mexico, Sweden, South Korea Group G: Belgium, England, Tunisia, Panama Group H: Poland, Colombia, Senegal, Japan Each team will play 3 Matches. Russia will fight to Saudi Arabia in the 1st opening match. (with Myanmar Timing – MMT)
Date Time (MMT) Match & Venue
Thursday, June 14 9.30pm Russia v Saudi Arabia (A), Moscow (Luzhniki)
Friday, June 15 6.30pm Egypt v Uruguay (A), Ekaterinburg
Friday, June 15 9.30pm Morocco v Iran (B), St Petersburg
Saturday, June 16 00.30am Portugal v Spain (B), Sochi
Saturday, June 16 4.30pm France v Australia (C), Kazan
Saturday, June 16 7.30pm Argentina v Iceland (D), Moscow (Spartak)
Saturday, June 16 10.30pm Peru v Denmark (C), Saransk
Sunday, June 17 01.30pm Croatia v Nigeria (D), Kaliningrad
Sunday, June 17 6.30pm Costa Rica v Serbia (E), Samara
Sunday, June 17 9.30pm Germany v Mexico (F), Moscow (Luzhniki)
Monday, June 18 00.30am Brazil v Switzerland (E), Rostov-on-Don
Monday, June 18 6.30pm Sweden v South Korea (F), Nizhny Novgorod
Monday, June 18 9.30pm Belgium v Panama (G), Sochi
Tuesday, June 19 00.30am Tunisia v England (G), Volgograd
Tuesday, June 19 6.30pm Poland v Senegal (H), Moscow (Spartak)
Tuesday, June 19 9.30pm Colombia v Japan (H), Saransk
Wednesday, June 20 00.30am Russia v Egypt (A), St Petersburg
Wednesday, June 20 6.30pm Portugal v Morocco (B), Moscow (Luzhniki)
Wednesday, June 20 9.30pm Uruguay v Saudi Arabia (A), Rostov-on-Don
Thursday, June 21 00.30am Iran v Spain (B), Kazan
Thursday, June 21 6.30pm France v Peru (C), Ekaterinburg
Thursday, June 21 9.30pm Denmark v Australia (C), Samara
Friday, June 22 00.30am Argentina v Croatia (D), Nizhny Novgorod
Friday, June 22 6.30pm Brazil v Costa Rica (E), St Petersburg
Friday, June 22 9.30pm Nigeria v Iceland (D), Volgograd
Friday, June 22 00.30am Serbia v Switzerland (E), Kaliningrad
Saturday, June 23 6.30pm Belgium v Tunisia (G), Moscow (Spartak)
Saturday, June 23 9.30pm Germany v Sweden (F), Sochi
Sunday, June 24 00.30am South Korea v Mexico (F), Rostov-on-Don
Sunday, June 24 6.30pm England v Panama (G), Nizhny Novgorod
Sunday, June 24 9.30pm Japan v Senegal (H), Ekaterinburg
Monday, June 25 00.30am Poland v Colombia (H), Kazan
Monday, June 25 8.30pm Uruguay v Russia (A), Samara
Monday, June 25 8.30pm Saudi Arabia v Egypt (A), Volgograd
Tuesday, June 25 00.30am Spain v Morocco (B), Kaliningrad
Tuesday, June 25 00.30am Iran v Portugal (B), Saransk
Tuesday, June 26 8.30pm Denmark v France (C), Moscow (Luzhniki)
Tuesday, June 26 8.30pm Australia v Peru (C), Sochi
Wednesday, June 27 00.30am Nigeria v Argentina (D), St Petersburg
Wednesday, June 27 00.30am Iceland v Croatia (D), Rostov-on-Don
Wednesday, June 27 8.30pm South Korea v Germany (F), Kazan
Wednesday, June 27 8.30pm Mexico v Sweden (F), Ekaterinburg
Thursday, June 28 00.30am Serbia v Brazil (E), Moscow (Spartak)
Thursday, June 28 00.30am Switzerland v Costa Rica (E), Nizhny Novgorod
Thursday, June 28 8.30pm Japan v Poland (H), Volgograd
Thursday, June 28 8.30pm Senegal v Colombia (H), Samara
Friday, June 28 00.30am England v Belgium (G), Kaliningrad
Friday, June 28 00.30am Panama v Tunisia (G), Saransk
Or
Thursday 14 June Russia vs Saudi Arabia (Group A) – Moscow (Luzhniki) – 4pm – ITV Friday 15 June Egypt vs Uruguay (Group A) – Ekaterinburg – 1pm – BBC Morocco vs Iran (Group B) – St Petersburg – 4pm – ITV Portugal vs Spain (Group B) – Sochi – 7pm – BBC Saturday 16 June France vs Australia (Group C) – Kazan – 11am – BBC Argentina vs Iceland (Group D) – Moscow (Spartak) – 2pm – ITV Peru vs Denmark (Group C) – Saransk – 5pm – BBC Croatia vs Nigeria (Group D) – Kaliningrad – 8pm – ITV Sunday 17 June Costa Rica vs Serbia (Group E) – Samara – 1pm – ITV Germany vs Mexico (Group F) – Moscow (Luzhniki) – 4pm – BBC Brazil vs Switzerland (Group E) – Rostov-on-Don – 7pm – ITV Monday 18 June Sweden vs South Korea (Group F) – Nizhny Novgorod – 1pm – ITV Belgium vs Panama (Group G) – Sochi – 4pm – BBC Tunisia vs England (Group G) – Volgograd – 7pm – BBC Tuesday 19 June Colombia vs Japan (Group H) – Saransk – 1pm – BBC Poland vs Senegal (Group H) – Moscow (Spartak) – 4pm – ITV Russia vs Egypt (Group A) – St Petersburg – 7pm – BBC Wednesday 20 June Portugal vs Morocco (Group B) – Moscow (Luzhniki) – 1pm – BBC Uruguay vs Saudi Arabia (Group A) – Rostov-on-Don – 4pm – BBC Iran vs Spain (Group B) – Kazan – 7pm – ITV Thursday 21 June Denmark vs Australia (Group C) – Samara – 1pm – ITV France vs Peru (Group C) – Ekaterinburg – 4pm – ITV Argentina vs Croatia (Group D) – Nizhny Novgorod – 7pm – BBC Friday 22 June Brazil vs Costa Rica (Group E) – St Petersburg – 1pm – ITV Nigeria vs Iceland (Group D) – Volgograd – 4pm – BBC Serbia vs Switzerland (Group E) – Kaliningrad – 7pm – BBC Saturday 23 June Belgium vs Tunisia (Group G) – Moscow (Spartak) – 1pm – BBC South Korea vs Mexico (Group F) – Rostov-on-Don – 4pm – ITV Germany v Sweden (Group F) – Sochi – 7pm – ITV Sunday 24 June England vs Panama (Group G) – Nizhny Novgorod – 1pm – BBC Japan vs Senegal (Group H) – Ekaterinburg – 4pm – BBC Poland vs Colombia (Group H) – Kazan – 7pm – ITV Monday 25 June Uruguay vs Russia (Group A) – Samara – 3pm – ITV Saudi Arabia vs Egypt (Group A) – Volgograd – 3pm – ITV Spain vs Morocco (Group B) – Kaliningrad – 7pm- BBC Iran vs Portugal (Group B) – Saransk – 7pm – BBC Tuesday 26 June Denmark vs France (Group C) – Moscow (Luzhniki) – 3pm – ITV Australia vs Peru (Group C) – Sochi – 3pm – ITV Nigeria vs Argentina (Group D) – St Petersburg – 7pm – BBC Iceland vs Croatia (Group D) – Rostov-on-Don – 7pm – BBC Wednesday 27 June South Korea vs Germany (Group F) – Kazan – 3pm – BBC Mexico vs Sweden (Group F) – Ekaterinburg – 3pm – BBC Serbia vs Brazil (Group E) – Moscow (Spartak) – 7pm – ITV Switzerland vs Costa Rica (Group E) – Nizhny Novgorod – 7pm – ITV Thursday 28 June Japan vs Poland (Group H) – Volgograd – 3pm – BBC Senegal vs Colombia (Group H) – Samara – 3pm – BBC England vs Belgium (Group G) – Kaliningrad – 7pm – ITV Panama vs Tunisia (Group G) – Saransk – 7pm – ITV Round of 16: (bold letters are for England fixtures) Saturday 30 June Group C winner vs Group D runner-up – Kazan, 3pm (Match 50) Group A winner vs Group B runner-up- Sochi, 7pm (Match 49) Sunday 1 July Group B winner vs Group A runner-up- Moscow (Luzhniki), 3pm (Match 51) Group D winner vs Group C runner-up – Nizhny Novgorod, 7pm (Match 52) Monday 2 July Group E winner vs Group F runner-up – Samara, 3pm (Match 53) Group G winner vs Group H runner-up – Rostov-on-Don, 7pm (Match 54) Tuesday 3 July Group F winner vs Group E runner-up – St Petersburg 3pm (Match 55) Group H winner vs Group G runner-up – Moscow (Spartak), 7pm (Match 56) Quarter-finals: Friday 6 July Winner match 49 vs Winner match 50 – Nizhny Novgorod, 3pm (Match 57) Winner match 53 vs Winner match 54 – Kazan, 7pm (Match 58) Saturday 7 July Winner match 55 vs Winner match 56 – Samara, 3pm (Match 60) Winner match 51 vs Winner match 52 – Sochi, 7pm (Match 59) Semi-finals: Tuesday 10 July Winner match 57 vs Winner match 58 – St Petersburg, 7pm (Match 61) Wednesday 11 July Winner match 59 vs Winner match 60 – Moscow (Luzhniki), 7pm (Match 62) Third place play-off Saturday 14 July Loser match 61 vs Loser match 62 – St Petersburg, 3pm Final Sunday 15 July More Simplified Table Group Wise: (with UK Time/London Time) Group A 14/06/2018 16:00 Russia vs Saudi Arabia  (London Time) 15/06/2018 13:00 Egypt vs Uruguay 19/06/2018 19:00 Russia vs Egypt 20/06/2018 16:00 Uruguay vs Saudi Arabia 25/06/2018 15:00 Uruguay vs Russia 25/06/2018 15:00 Saudi Arabia vs Egypt Group B 15/06/2018 16:00 Morocco vs Iran 15/06/2018 19:00 Portugal vs Spain 20/06/2018 13:00 Portugal vs Morocco 20/06/2018 19:00 Iran vs Spain 25/06/2018 19:00 Spain vs Morocco 25/06/2018 19:00 Iran vs Portugal Group C 16/06/2018 11:00 France vs Australia 16/06/2018 17:00 Peru vs Denmark 21/06/2018 13:00 France vs Peru 21/06/2018 16:00 Denmark vs Australia 26/06/2018 15:00 Denmark vs France 26/06/2018 15:00 Australia vs Peru Group D 16/06/2018 14:00 Argentina vs Iceland 16/06/2018 20:00 Croatia vs Nigeria 21/06/2018 19:00 Argentina vs Croatia 22/06/2018 16:00 Nigeria vs Iceland 26/06/2018 19:00 Iceland vs Croatia 26/06/2018 19:00 Nigeria vs Argentina Group E 17/06/2018 13:00 Costa Rica vs Serbia 17/06/2018 19:00 Brazil vs Switzerland 22/06/2018 13:00 Brazil vs Costa Rica 22/06/2018 19:00 Serbia vs Switzerland 27/06/2018 19:00 Serbia vs Brazil 27/06/2018 19:00 Switzerland vs Costa Rica Group F 17/06/2018 16:00 Germany vs Mexico 18/06/2018 13:00 Sweden vs South Korea 23/06/2018 16:00 Germany vs Sweden 18/06/2018 13:00 Sweden vs South Korea 23/06/2018 19:00 South Korea vs Mexico 27/06/2018 15:00 Mexico vs Sweden 27/06/2018 15:00 South Korea vs Germany Group G 18/06/2018 16:00 Belgium vs Panama 18/06/2018 19:00 Tunisia vs England 23/06/2018 13:00 Belgium vs Tunisia 24/06/2018 13:00 England vs Panama 28/06/2018 19:00 England vs Belgium 28/06/2018 19:00 Panama vs Tunisia Group H 19/06/2018 13:00 Poland vs Senegal 19/06/2018 16:00 Colombia vs Japan 24/06/2018 16:00 Japan vs Senegal 24/06/2018 19:00 Poland vs Colombia 28/06/2018 15:00 Senegal vs Colombia 28/06/2018 15:00 Japan vs Poland Top two teams of each group will enter in the Round of 16 matches. Round of 16: Saturday 30 June Group C winner vs Group D runner-up – Kazan, 3pm (Match 50) Group A winner vs Group B runner-up- Sochi, 7pm (Match 49) Sunday 1 July Group B winner vs Group A runner-up- Moscow (Luzhniki), 3pm (Match 51) Group D winner vs Group C runner-up – Nizhny Novgorod, 7pm (Match 52) Monday 2 July Group E winner vs Group F runner-up – Samara, 3pm (Match 53) Group G winner vs Group H runner-up – Rostov-on-Don, 7pm (Match 54) Tuesday 3 July Group F winner vs Group E runner-up – St Petersburg 3pm (Match 55) Group H winner vs Group G runner-up – Moscow (Spartak), 7pm (Match 56) Quarter-finals Friday 6 July Winner match 49 vs Winner match 50 – Nizhny Novgorod, 3pm (Match 57) Winner match 53 vs Winner match 54 – Kazan, 7pm (Match 58) Saturday 7 July Winner match 55 vs Winner match 56 – Samara, 3pm (Match 60) Winner match 51 vs Winner match 52 – Sochi, 7pm (Match 59) Semi-finals Tuesday 10 July Winner match 57 vs Winner match 58 – St Petersburg, 7pm (Match 61) Wednesday 11 July Winner match 59 vs Winner match 60 – Moscow (Luzhniki), 7pm (Match 62) Third place play-off Saturday 14 July Loser match 61 vs Loser match 62 – St Petersburg, 3pm Final

2 Replies to “FIFA World Cup 2018 Schedule (FIFA 2018 Fixtures)”

Leave a Reply

Your email address will not be published.